Założę się, że zanim wrzucisz zdjęcie na Instagrama, niemal zawsze je poprawiasz – rozjaśniasz, wygładzasz, przycinasz. Też tak robię – chcę, by było świetne. Czy tak samo dopieszczasz teksty? Czy przeglądasz 100 razy swój artykuł, aż w końcu zaczynasz mieć go dość? Zobacz, o ile łatwiejsze będzie sprawdzanie, gdy pomogą Ci programy do korekty tekstu.

Napisałaś artykuł na bloga. Autokorekta w edytorze podkreśliła literówki. Czytasz jeszcze raz, zanim wrzucisz w eter. Niestety przez to, że doskonale wiesz, co autor miał na myśli, możesz nie zauważyć, że dla czytelnika nie będzie już tak jasny. Albo, że wkradły się ortograficzne i interpunkcyjne błędy.

Poproś o pomoc kogoś, kto oceni czy rozumie to, co napisałaś. A przy okazji może dojrzy literówki? Skorzystaj z opinii przyjaciela, siostry lub innej osoby, która szczerze Ci powie, czy Twój tekst jest rzeczywiście tak świetny, jak Ci się wydaje. Mamy raczej nie pytaj. Moja zawsze mówi, że jej się podoba 😉

Zaufana osoba, nawet gdy miała w szkole 5 z polaka, może nie zauważyć błędów. I tu z pomocą wkraczają one – programy do korekty tekstu. Jest ich wiele, a ja opowiem Ci tylko o tych, z którymi się zaprzyjaźniłam. A są to:

I wiesz, co jest fajne? Korzystasz z nich za darmo i nie musisz nawet ich instalować! Wrzucasz tekst w okienko strony internetowej, a po chwili dostajesz analizę jego poprawności.

Programy do korekty tekstu – i wszystko staje się jasne 

Jasnopis

Od jasności tekstu zależy, co czytelnik z niego zrozumie. Jeśli niewiele, to nie przeczyta go do końca. Albo szybko o nim zapomni i możliwe, że już do Ciebie nie wróci. Zadbaj więc by to, co chcesz przekazać, było jasne.

Z pomocą przyjdzie jasnopis.pl program, który mierzy zrozumiałość tekstu. Pokaże Ci jego trudniejsze fragmenty. Zastanawia Cię, jak maszyna określi, czy Twoi czytelnicy zrozumieją artykuł? Przeanalizuje:

A potem podkreśli, co według niego może zaburzać zrozumiałość tekstu. Czasem nawet podpowie, jak to zmienić.

Jasnopis sprawdza indeks mglistości, czyli Fog Index. Już bardziej niezrozumiale nie można było tego nazwać, co? Robert Gunning stworzył wzór, który określa, ile lat należy się uczyć w szkole (amerykańskiej), aby zrozumieć dany tekst.

Jasnopis analizuje tekst i stawia ocenę od 1 do 7, gdzie:

Tu skala ocen jest odwrotna niż w szkole – cieszyć się trzeba z jak najniższych wyników.

Pokazuje jak wyglądają programy do korekty tekstu w praktyce - to zrzut ekranu ze strony jasnopis.pl, z wpisanym i zaznaczonym tekstem
Fragment tego artykułu Jasnopis ocenił na 3.

Jeśli więc Twój tekst Jasnopis określił na 5 – przeciętny czytelnik go nie zrozumie. No, chyba że piszesz tylko i wyłącznie dla osób z Twoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. To może, może…

Nad jasnopisem czuwa zespół językoznawców, psychologów, informatyków i statystyków, na czele z filologiem prof. dr. hab. Włodzimierzem Gruszczyńskim z SWPS – śmiało więc możesz zaufać podpowiedziom programu. Chociaż nie bezgranicznie – program to tylko program. Nie zna kontekstu Twojego tekstu. Nie przyda się do sprawdzania wierszy i piosenek. Ufaj mu, ale zachowaj zdrowy rozsądek.

No to masz już jasność. Pora na ortografię i interpunkcję. Zobacz, jakie narzędzie pomoże  Ci wygładzić niedoskonałości Twojego tekstu.

Programy do korekty tekstu – precz z błędami ortograficznymi

LanguageTool

Moja znajomość z LanguageTool od razu przerodziła się w wielką miłość. Nie musieliśmy się długo zapoznawać, bo program jest bardzo intuicyjny i świetnie pomaga:

Program nie tylko sprawdza ortografię, gramatykę i interpunkcję. Sztuczna inteligencja analizuje także Twój styl, a także typografię tekstu. A co najlepsze – podpowiada jak pani na klasówce, co i jak poprawić. LanguageTool to darmowa korekta Twojego tekstu. Sprawdza poprawność w ponad 30 językach – przyda Ci się, gdy piszesz nie tylko po polsku.

Pokazuje jak wyglądają programy do korekty tekstu w praktyce - to zrzut ekranu ze strony languagetool.org z fragmentem tekstu artykułu i zaznaczonymi błędami
Tak LanguageTool pomaga poprawić pierwotną wersję tego artykułu.

LanguageTool zadba także o poprawność frazeologizmów. Gdy napiszesz:

 – Między Bogiem a prawdą – program poprawi Cię, bo właściwa forma to Bogiem a prawdą.

Nie trać jednak czujności, bo także nie jest idealny. Jeśli przez literówkę zamienisz słowo w inne istniejące słowo, LanguageTool Ci go nie poprawi. W pierwotnej wersji tego artykułu omsknął mi się palec i zamiast prawidłowo napisałam prawidło. LanguageTool tego nie poprawił. I słusznie, bo błędu w wyrazie nie ma. Ale sensu w zdaniu, też nie było.

Jeśli zainstalujesz w swojej przeglądarce wtyczkę LanguageTool, program będzie analizował Twoje teksty na bieżąco. Już nie napiszesz maila z bijącym po oczach błędem ortograficznym. A jeśli teksty piszesz w dokumentach Google – LanguageTool będzie Ci podpowiadał, co aktualnie jest nie tak.

Zasugeruje Ci też jak to zmienić – wystarczy kliknąć podpowiedź i błędne słowo zamieni się na prawidłowe. LanguageTool czasem odeśle Cię na stronę o poprawnej polszczyźnie, która wyjaśni Ci, na jakiej podstawie program Cię poprawia.

I to wszystko masz za darmo!  

Wypróbuj programy do czytania tekstu on-line 

TextToSpeechRobot

Kojarzysz je raczej z nauką języków obcych? Niech przeczytają Twój tekst. Pomogą Ci go dopracować.

Najpierw sama przeczytaj na głos to, co napisałaś. Duża szansa, że wychwycisz coś, co nie do końca dobrze brzmi.

Więcej błędów usłyszysz, gdy ktoś inny przeczyta głośno Twój tekst. Dlaczego? Ponieważ Ty znasz swoją wizję. Czytasz, nawet w myślach, z właściwą sobie intonacją. Możliwe, że Twój czytelnik inaczej zaakcentuje Twój tekst. A wtedy może się okazać, że to nie jest ten efekt, który chciałaś osiągnąć.

Polecam Ci sprawdzić stronę https://texttospeechrobot.com/

Wklejasz swój tekst w okienko, naciskasz play i słuchasz, jak obca kobieta czyta Twój tekst. I powiem Ci, że jak na syntezator mowy, nieźle sobie radzi. Często pomaga mi wychwycić powtórzenia, których nie zauważyłam, nawet gdy czytałam tekst 20 razy.

Dbaj o swoich czytelników. Dopieszczaj ich oczy bezbłędnymi zdaniami. Nie pozwól, by zagmatwali się w plątaninie Twoich myśli. By ocenić poprawność i jasność tekstu, spójrz na niego z zewnątrz. Programy do korekty tekstu on-line to Twoi przyjaciele. Nie sprawią, że tekst będzie idealny, jak po poprawkach korektora z krwi i kości, ale wyłapią najpoważniejsze błędy, których internet mógłby Ci nie zapomnieć.

A jeśli interesuje Cię, co oprócz poprawienia błędów zrobić, by czytelnicy czekali na Twoje wpisy, zajrzyj do artykułu „Jak pisać teksty do internetu, żeby nie uśpić czytelnika”.

author-avatar

Nazywam się Kasia Zubrzycka-Sarna. Prowadzę pracownię copywriterską Pisarenka.pl, w której tworzę teksty dla kobiecych biznesów. Jestem autorką bloga, na którym poczytasz o tym, jak moc słowa wykorzystać w swojej firmie.

Podziel się opinią

Może zainteresuję Cie rownież:

zadowolona dziewczyna - O mnie
jak napisać tekst na stronę główną - biurko, laptop, strona główna
jak pisać blog - elementy scrabble ułożone w wyraz blog